همه ی آنچه که باید در مورد کرم ترتینوئین بدانید

همه ی آنچه که باید در مورد کرم ترتینوئین بدانید

 

مترجم: امین حسین پور
منبع:راسخون
 

کرم ترتینوئین 025/. تأییدیه ی FDA برای درمان آکنه را دریافت کرده است. این کرم شکل موضعی ویتامین آ است و در درمان آکنه کاربرد دارد. مقاله ی زیر برخی کاربردهای ترتینوئین را مورد بحث قرار می دهد.

احتیاط

کرم ترتینوئین تنها برای استفاده ی خارجی یا موضعی است. همچنین نباید از آن در قسمت های آسیب دیده ی پوست استفاده شود.
کرم ترتینوئین که شکل کلی retina-A می باشد درمانی است که برای آکنه ولگاریس به کار برده می شود. آن لزوماً یک اسید رتینوئیدی است که در از بین بردن آکنه مؤثر است. ترکیب فعال خود ترتینوئین است که یکی از چندین رتینوئید موجود می باشد. کرم ترتینوئین در غلظت های متفاوتی مثل 1/.% و 05/% در دسترس است ولی غلظت متداول آن 025/.% می باشد. این بدین معناست که هر گرم کرم حاوی 025/.% یا 25/. میلی گرم ترتینوئین می باشد.
علاوه بر آکنه از کرم ترتینوئین می توان برای کاهش چین و چروک روی صورت نیز استفاده کرد. استفاده ی منظم از این کرم باعث می شود پوست بهتر، جوان تر و نرم تر به نظر برسد. پوست آسیب دیده به خاطر نور آفتاب را نیز می توان با کرم ترتینوئین درمان کرد.

مکانیزم عمل

استفاده از کرم ترتینوئین تجدید سلول های پوست در اپیدرم را سرعت می بخشد. مشتقات ویتامین آ تأثیر مثبتی بر روی رشد سلول های پوستی که جایگزین سلول های پیر می شود دارد. سلول های جدید تشکیل شده به التیام جوش ها کمک می-کند و از ایجاد جوش های جدید جلوگیری می کند. همچنین سنتز سلول های سالم به خلاص شدن از دست اسکارها کمک می کند.

عوارض جانبی

در هفته های اولیه ، درمان با کرم ترتینوئین می تواند کمی ناراحت کننده باشد. برای مثال کرم ترتینوئین ممکن است باعث سوزش یا ایجاد احساس سوختگی در محل استفاده شده شود. این یکی از متداول ترین عوارض جانبی خصوصاً در کسانی است که اولین بار از ترتینوئین استفاده می کنند. البته این احساس ناراحت کننده زیاد طول نمی کشد و زود از بین می رود.
محل مورد استفاده همچنین ممکن است به طور غیر عادی قرمز و حتی ملتهب شود. خارش و خشکی پوست در محل مورد استفاده نیز گزارش شده است. حساسیت نسبت به آفتاب نیز یکی دیگر از عوارض جانبی می باشد که ممکن است بعد از استفاده رخ دهد. برخی افراد ممکن است متوجه تشدید نشانه های آکنه شوند. این نباید مانع استفاده ی روزانه از کرم شود چرا که این عوارض جانبی تنها برای مدت کوتاهی باقی می ماند و بعد از آن از بین خواهد رفت. ولی اگر این عوارض فروکش نکرد فوراً به پزشک معالج خود مراجعه کنید. با کاهش مقدار کرم مورد استفاده می توان عوارض جانبی را کاهش داد.

نحوه ی استفاده

برای بهترین اثر بخشی کرم ترتینوئین باید مطابق دستور پزشک مصرف شود. یکی از موارد کلیدی برای به حداکثر رساندن اثرات آن شستن صورت با یک تمیز کننده ملایم قبل از استفاده می باشد. این بدان خاطر است که صورت ما اغلب پُر از چربی و آلودگی است که باید تمیز شود. البته از تمیز بودن دستان خودن نیز مطمئن شوید.
بعد از شستن صورت از یک حوله ی تمیز برای خشک کردن صورت خود استفاده کنید. قبل از استفاده از کرم ترتینوئین 30-15 دقیقه صبر کنید. این بدان خاطر است که استفاده از ترتینوئین بر روی پوست مرطوب می تواند باعث لایه برداری قابل رویت شود و به علاوه مشکل را تشدید کند.
از کرم ترتینوئین تنها باید قبل از خواب استفاده کرد. متخصصان اغلب استفاده از این کرم در طول روز را توصیه نمی کنند زیرا، قرار گرفتن در معرض اشعه ی فرابنفش ممکن است باعث تخریب ترکیب فعال کرم شود.
به اندازه ی یک نخود از کرم را بردارید و بر روی محل مورد نظر بمالید. مطمئن شوید که از مقدار درست استفاده می کنید چرا که استفاده ی زیاد می تواند باعث آسیب دیدن پوست شود.

زمان بهبودی

این را در ذهن داشته باشید که کرم ترتینوئین چوب جادو نیست که آکنه ی شما را بلافاصله درمان کند. این کرم اگر درست مصرف شود طی 8 الی 12 هفته می توان بهبود در آکنه ها را مشاهده کرد. همچنین به خاطر داشته باشید که این بهبود تدریجی است پس، استفاده از کرم را صرفاً به جهت اینکه در هفته های اول بهبود حاصل نشد متوقف نکنید. 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه