غیر قانونی دانستن صدای احسان خواجه امیری

غیر قانونی دانستن صدای احسان خواجه امیری

پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد با بیان این که وزارت ارشاد به عنوان یک نهاد دولتی باید در انتخاب خواننده و تولید سرود ملی نقش داشته باشد، عملکرد وزارت ورزش و جوانان و همچنین فدراسیون فوتبال درباره سرود تیم ملی را غیر قانونی خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مقام دفتر موسیقی وزارت ارشاد و اسلامی که پیش از این صدای استاد حسین خواجه امیری، مشهور به ایرج را ممنوع کرده و حتی به شاگردان او که از معدود تربیت یافتگان فعال مکتب اصفهان هستند نیز، اجازه اجرا نمی دهد، امروز اثر احسان خواجه امیری، فرزند استاد ایرج درباره تیم ملی را نیز غیر قانونی دانست.

 

خبرگزاری دولتی ایرنا، نوشت: مدیرکل دفترموسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این وزارتخانه را متولی اصلی تولید آثار موسیقایی درکشوردانست وافزود : برای تولید و ثبت سرود تیم ملی اقدامات قانونی انجام نشده و از نظر ما تولید آن غیر قانونی است.
خواجه امیری که چندی پیش اجرای برنامه اش در آبادان نیز، با وجود استقبال مردم و بلیت فروشی لغو شده بود، سرود تیم ملی فوتبال ایران درجام جهانی ۲۰۱۴برزیل را با عنوانˈ دروازه های پروازˈو به سفارش وزارت ورزش و جوانان اجرا کرد است، اما یک روز پس از معرفی این اثر در دومین همایش همبستگی ملی در حمایت از تیم ملی فوتبال در سالن اجلاس سران، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد اعلام کرد: این سرود مورد تایید دفترموسیقی وزارت ارشاد نیست.

پیروز ارجمند در مورد سرود تیم ملی و اینکه وزارت ارشاد به عنوان یک نهاد دولتی در انتخاب خواننده و تولید آن نقش داشته اظهارداشت: پیشنهادی و سفارشی در این خصوص به ما نشده و کار به صورت خصوصی تولید شده است. وی در حالی این اثر را خصوصی توصیف کرده که خودش نیز به سفارش و نظارت وزارت ورزش و امور جوانان و فدراسیون فوتبال اشاره کرده، اما همچنان تکرار کرده که ما به عنوان بدنه دولت! هیچ نظارت و نقشی در تولید این اثر نداشتیم.
این مقام وزارت ارشاد با ااشاره به تولید اثر صلح و عشق کاری از ˈامید حجت ˈ که درجام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ پخش خواهد شد، گفت : این اثر مورد تایید وزارت ارشاد است و با هماهنگی ما تولیدشده و از لحاظ کیفی اثر ارزشمندی است.

به این ترتیب علت مخالفت سرسختانه وی با اثری که خواجه امیری اجرا کرده مشخص می شود.

 

* شایعات زیادی درباره بازار موسیقی و آلبوم ها و حتی انتخاب یا تحمیل خوانندگان تیتراژهای سریال های تلویزیونی وجود دارد و یکی از خوانندگان مطرح نسل جوان در برنامه دستان شبکه آموزش آشکارا از نفوذ باندهای مافیایی در مراکز تصمیم گیری سخن گفت و تصریح کرد؛ این گروه ها به راحتی بهترین و با سابقه ترین هنرمندان را بایکوت می کنند تا افراد مورد نظر خودشان مطرح شوند.

 

استاد حسین خواجه امیری که برای گریز از مخالفت ارتش با خوانندگی او، به ناچار با نام برادرش ایرج در عرصه موسیقی سنتی ایرانی فعالیت می کرد، یکی از مردمی ترین هنرمندان کشور است که هنوز هم آوازها و آثار او، حتی با ساده ترین و بی ادعاترین متن ها و ترانه ها بر پرادعاترین آثار برخی از اهالی جدید و پرادعای موسیقی، شرف و برتری دارد.

احسان خواجه امیری نیز، فرزند استاد خواجه امیری است که با به ارث بردن بخش کوچکی از صدای پدرش، تبدیل به یکی از مطرح ترین خوانندگان کشور شده است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه