علائم، علل، و داروهای خانگی برای حساسیت به نیکل

علائم، علل، و داروهای خانگی برای حساسیت به نیکل

 

مترجم: حمید وثیق زاده
منبع: راسخون
 

بسته به میزان حساسیت‌پذیری فرد، علائم آلرژی به نیکل ممکن است پس از یک تماس کوتاه مدت و طولانی مدت با وسایلی از جنس نیکل همانند تلفن‌های همراه و زیورآلات مشاهده ‌شوند. این مقاله اطلاعات بیشتری در خصوص علائم، علل، و درمان حساسیت به نیکل ارائه می‌دهد.
علائم، علل، و داروهای خانگی برای حساسیت به نیکل

آیا می دانستید؟

فولاد ضد زنگ نیز حاوی مقدار کمی نیکل است. با این حال، بلورهای نیکل، به حدی محکم توسط فولاد ضد زنگ نگه داشته شده‌اند که بدون اهمیت به میزان حساسیت‌پذیری فرد، امکان هیچ گونه حساسیتی وجود نخواهد داشت.
چنانچه استفاده از زیور آلاتی از جنس نیکل، باعث شود که پوست قرمز و خارش پیدا کند، یا منجر به شکل گیری جوش گردد، احتمالاً نشان دهنده‌ی این است که نسبت به نیکل حساسیت دارید. مشاهده شده است که حساسیت به نیکل یکی از عوامل اصلی در ایجاد آلرژی پوستی است. از آنجا که وجود نیکل در کالاهای روزمره بسیار مرسوم می‌باشد، تعجب آور نیست که مواردی از التهابات پوستی که در اثر حساسیت تماسی ایجاد شده باشند به حساسیت با نیکل ارتباط داده شود.
گوشی‌های موبایل و لپ تاپ‌ها جزء وسایلی هستند که اغلب استفاده می‌شوند و حاوی نیکل می‌باشند. با توجه به بررسی‌هایی که در مورد تماس، شیوع و پیامدهای بالینی حساسیت به فلزات توسط تیسن جی پی (Thyssen JP)، مِنِت (MennéT) و همکاران در ایالات متحده و اروپا انجام گرفت، مشخص شد که 17% زنان و 3% مردان از حساسیت به نیکل رنج می‌برند. دلیل اینکه حساسیت به نیکل در زنان بیشتر است، انداختن آویز ،دست بند، گوشواره و دیگر زیورآلات حاوی نیکل توسط آنها می‌باشد.

علائم

پس از تماس با اقلامی که حاوی نیکل هستند، افرادی که به نیکل حساسیت دارند، به احتمال زیاد از درماتیت تماسی رنج می‌برند ـ عارضه‌ای که باعث خارش، قرمزی، و تشکیل تاول بر روی پوست می‌شود. این تاول ها معمولاً سر باز کرده، مایعی از آن تراوش می‌کند و در نهایت کبره یا دلمه می‌بندد. از طرفی دیگر، تکه‌های خشک مناطق ملتهب و رنگدانه پوست حالت مزمن درماتیت است که به راحتی برطرف نمی‌شوند. همچنین، در برخی موارد، درماتیت تماسی ممکن است گسترش یافته و یا در نواحی که پوست در تماس با ماده حساسیت‌زا نبوده نیز اتفاق بیافتد. افرادی که حساسیت شدیدی به نیکل دارند، ممکن است حتی با خوردن غذاهای حاوی نیکل مثل شکلات و شیر این حساسیت در آنها ظاهر شود.
شروع علائم 12 تا 48 ساعت پس از تماس با آیتم حاوی نیکل مشاهده می‌شود. در برخی موارد، آلرژی می‌تواند به سرعت 15 دقیقه پس از تماس با اقلام حاوی نیکل شروع شود. درماتیت حساسیت ـ نیکلی معمولاً در لاله گوش یا مچ دست بعد از پوشیدن یک دست بند از جنس نیکل و یا ساعت بند فلزی مشاهده می‌شود. دکمه شلوارهای جین نیز از جنس نیکل است، که همچنین می‌تواند باعث جوش و کهیر موضعی درست در زیر ناف شود. فریم عینک حاوی نیکل نیز ممکن است مشکلات پوستی در نقطه تماس، به خصوص بر روی بینی شود.

علل

یک واکنش حساسیتی بواسطه‌ی تماس با نیکل نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما نمی‌تواند بین مواد مضر و بی ضرر تمایز قائل شود. این سیستم به اشتباه نیکل را یک ماده‌ مضر تشخیص داده و به گونه‌ای عکس العمل نشان می‌دهد که در معرض باکتری یا ویروس قرار گرفته است. این اشتباه فاحش در شناسایی نیکل به عنوان یک ماده‌ی تهدید آمیز، باعث یک واکنش آلرژیک ناخواسته می‌شود که در آن سیستم ایمنی بدن، آنتی بادیِ IgEرا ترشح می‌کند که باعث تحریک تولید مواد شیمیایی خاص، که یکی از آنها هیستامین است، می‌گردد. هنگامی که هیستامین در پوست منتشر شود، می‌تواند نشانه‌های مرتبط با درماتیت تماسی را موجب شود.

درمان

کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد می‌تواند برای از بین بردن علائم درماتیت تماسی بسیار مفید واقع شود. فرد بایستی یک تکه پارچه را درون آب سرد فرو برده و بلافاصله آن را در محل التهاب قرار دهد. به مدت حدوداً نیم ساعت آن را رها کرده تا احساس خارش تسکین یابد. می‌توانید این درمان را هر چند بار که دوست دارید تکرار کنید تا علائم کاهش یابند.

لوسیون کالامین

لوسیون کالامین را که می‌توان بدون نسخه تهیه کرد، نیز برای کاهش مشکلات پوستی مرتبط با آلرژی به نیکل مفید می‌باشد. به منظور تسکین پوست دردناک و متورم، مالیدن لوسیون کالامین گزینه خوبی است. لوسیون حاوی فرمول ضد خارش است که می‌تواند به تسکین ناراحتی به سرعت کمک کند.

کورتیکواستروئیدهای موضعی

کرم‌های کورتیکواستروئیدی که بدون نسخه تهیه می‌شوند، مانند هیدروکورتیزون، نیز برای از بین بردن درماتیت تماسی آلرژیک مفید هستند. این داروهای موضعی برای کاهش شدت التهاب و کوتاه کردن مدت زمان جوش و کهیر مؤثر هستند. با این حال، این مواد موضعی تنها برای کوتاه مدت استفاده می‌شوند به این دلیل که خطر ایجاد برخی عوارض جانبی آزار دهنده را با خود دارند.

آنتی هیستامین خوراکی

آنتی هیستامین‌ها که برای بی اثر ساختن اثر هیستامین تنظیم شده است، نیز ممکن است تسکین حساسیتهای پوستی کمک کند. تهیه‌ی آنتی هیستامین‌های خوراکی بدون نیاز به نسخه مانند زیرتک (Zyrtec) می‌تواند برای درمان خارش پوست ناشی از حساسیت به نیکل مفید باشد.
اجتناب از تماس با فلز بهترین راه برای مقابله با حساسیت به نیکل است. بنابراین، از زیورآلاتی که از جنس نیکل هستند دوری کنید و اجناسی را انتخاب کنید که به آنها حساسیتی نداشته باشید. می‌توانید تیتانیوم، نقره، مس، پلاتین و یا فولاد ضد زنگ فاقد نیکل را انتخاب نمایید. با این حال، زیورآلاتی از جنس طلای 14 و 18 عیار را استفاده نکنید به این دلیل که آنها نیز مقداری نیکل در خود دارند. در مورد اجناس الکترونیکی، می‌توانید آنها را در یک «اسمارت کیس» گذاشته تا از تماس با نیکل جلوگیری شود.
علائم، علل، و داروهای خانگی برای حساسیت به نیکل

اسمارت کیس'Smart Case'

در کل، انتخاب یک جایگزین برای نیکل می‌تواند در دور نگه داشتن علائم حساسیت به آن راهگشا باشد. به عنوان مثال، انتخاب مواد پلاستیکی که معمولاً در ساخت اقلام روزمره مانند قاب عینک، اتصالات، دکمه‌ها، دکمه سردست، بند ساعت، کلیپس‌ها، و زیپ استفاده می‌شوند، می‌تواند به جلوگیری از حساسیت به نیکل کمک کند. 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه